Splácať hypotéku je bezpečné

Občas sa stretávame s názorom, že splácať hypotéku je nebezpečné. Keď neviete, čo bude za pár rokov. Ide o častý a veľký omyl. Splácať hypotéku je bezpečné životné rozhodnutie.

Dům Pavla 2

”Ako môžeš ísť do rizika hypotéky?
Keď nebudeš splácať zoberú Ti dom.”

Tak to je častý, avšak úplne mylný názor. Autori týchto myšlienok si zamieňajú hypotéku s leasingom. Pri hypotéke svoj ​​dom plne vlastníte a môžete si uplatňovať svoje práva majiteľa. Na dome má banka záložné právo vždy len do výšky nesplateného podielu zvyšku pôžičky. Neručíme teda celým domom, ako sa niektorí domnievajú, ale len časťou v hodnote nezaplateného dlhu.

Ak budete svoju hypotéku splácať desať rokov, bude hodnota domu výrazne vyššia ako dlh banke. V akomkoľvek momente sa môžete rozhodnúť svoj ​​dom predať, vyplatiť banke zvyšok pôžičky a zvyšná hodnota domu Vám zostáva ako Váš majetok.

Porovnajme teda dve situácie. V jednej platíte desať rokov nájom, v druhej desať rokov hypotéku. Nastane situácia, ktorá Vám neumožní ďalej splácať. V prípade nájmu ste prirodzene prišli o všetky doteraz zaplatené peniaze. Za desať rokov platenia nie je vytvorená koruna majetku, ktorá by Vám v ťažkej situácii pomohla. V druhom prípade dom predávate. Pravdepodobne prostredníctvom programu ES spätného odkúpenia. Vrátia sa Vám tak všetky peniaze, ktoré ste za desať rokov splácaním zaplatili.

V ES neustále rozvíjame program Istota. Vedieť účinne pomôcť klientom v ťažkej situácii považujeme za svoju základnú úlohu. Ako náš klient dostanete v prípade nečakanej situácie značnú podporu. Získate aj možnosť, že od Vás náš dom odkúpime späť, a tak Vás zbavíme záväzkov banky a zároveň Vám ochránime prostriedky, ktoré ste do splácania už dali.

Aktualizované: 28.7.2014 späť

http://program-nulova-hotovost.ekonomickebyvanie.sk/bulletin1407_30.sk/splacat-hypoteku-je-bezpecne.htm
Tento článok je súčasťou pravidelného bulletinu spoločnosti Ekonomické stavby, ktorý vydávame v spolupráci s odborníkmi. Ak sa vám článok páčil a chceli by ste pravidelne dostávať informácie formou bulletinu, zaregistrujte sa k odberu tu.